آب بند

ax

تک جزئی (ABB)
ABB  آخرین پدیده در زمینه آب بندی سازه های بتنی می باشد که به همت متخصصین این شرکت از روش مهندسی معکوس از روی محصول آمریکایی ساخته شده است.
ABB  از ترکیب نوعی پودر مخصوص با آب حاصل می‌شود که در نهایت برای اجرا به صورت رنگ غلیظی در می‌آید. از این نوع آب‌بند برای آب بندی مخازن بتنی، استخر، اسکله، برج خنک کننده و … استفاده می‌شود.
ABB از سیمان، سیلیس (از نوع و دانه بندی مخصوص) و چند ماده شیمیایی فعال دیگر تشکیل شده است. استفاده از ABB، موثرترین روش آب بندی و حفاظت شیمیایی بتن به صورت دائمی است. مکانیزم کار این نوع آب‌بند به این شکل است که واکنش مواد فعال موجود در این محصول با اکسیدهای فلزی داخل بتن (خصوصاً اکسید کلسیم که به حد وفور در بتن وجود دارد) منجر به تشکیل کریستال‌های نامحلول سفید رنگ و سوزنی شکل می‌شود که به مرور رشد کرده و تمام حفره‌های داخل بتن و ترک‌های حاصل از جمع شدگی حین خشک شدن را کاملاً پر می‌کند. ABB بدین ترتیب بتن را کاملاً آب بندی، مقاوم و خشک می‌سازد .
این فرآیند در جهت فشار آب یا جهت مخالف فشار آب صورت می‌گیرد و در صورت فقدان آب مجدد فعال شده و با تجدید کریستال سازی، به تکمیل عمل آب‌بندی در اعماق بتن ادامه می دهد .
این کریستال ها در عمق یک متری از سطح بتن نیز مشاهده و اندازه‌گیری شده‌اند. سنگ و مواد تشکیل دهنده این ماده، به کلی غیر آلی (معدنی) بوده و با بتن، آجر و ملات هماهنگی کامل دارند.

دو جزئی

این محصول، محصولی پلیمری بر پایه رزین است. آب بند مذکور محصولی دو جزیی است که از یک جزء رزین و یک جز سخت کننده تشکیل شده است. در ابتدا یک لایه ملات پایه معدنی به عنوان پرایمر اجرا می‌شود. سپس پس از اختلاط دو جزء مذکور، ترکیب به دست آمده بر روی لایه پرایمر اعمال می‌شود. اعمال این نوع آب‌بند بر روی سطوح بتنی، آن‌ها را به صورت صد در صد عایق کرده و از نفوذ هرگونه رطوبت جلوگیری به عمل می‌آورد.
این محصول علاوه بر آب بند کردن سطح در برابر فشار مثبت، نسبت به فشار منفی نیز مقاوم می‌باشد.
این محصول استفاده گسترده‌ای در آب بند کردن مخازن و استخرهای بتنی ذخیره آب دارد. از این محصول می‌توان به صورت یکپارچه بر روی سطح اعمال کرد و یا صرفا برای آب بند کردن ترک‌ها و شکستگی‌های سطح بتن استفاده نمود.
از دیگر مزایای این محصول میتوان به تنوع رنگ، خشک شدن سریع، دوام بالا و مقاومت به تابش مستقیم نور خورشید اشاره کرد.

کلمات مرتبط